• 8 października 2024

Zastanawiasz się, czym są licówki? A być może zechcesz się dowiedzieć, czy będzie to odpowiednie rozwiązanie właśnie dla ciebie? W poniższym poradniku, będziesz mógł znaleźć kilka ważnych informacji odnośnie rodzajów licówek, ich zastosowania, jak i cen. 

Licówki - czym są? 

Licówki to pojedyncze, cienkie nakładki, które przykleja się przy pomocy specjalistycznego kleju do licowej (czyli przedniej) strony uzębienia. Umożliwiają one szybkie i bezbolesne poprawienie kształtu oraz koloru zębów, zaś pacjentom mającym niewielkie wady zgryzu dają szansę na uniknięcie wizyty u ortodonty. Zależnie od tego, z jakich surowców je wykonano, wygląd licówek do złudzenia może przypominać uzębienie naturalne. Pod takim względem, najtrwalsze, a zarazem najlepsze będą nakładki wykonane z porcelany albo ceramiki. 

Licówki zaleca się szczególnie celem: 

  • poprawy kształtu zębów,
  • korygowania małych wad zgryzu,
  • usunięcia albo zmniejszenia diastemy,
  • odbudowy ukruszonego albo złamanego zęba,
  • zamaskowania przebarwień, tym bardziej tych uciążliwych, które nie znikają pomimo wcześniejszych zabiegów wybielania. 

Licówki - przeciwskazania 

Licówki, nie mogą być zastosowane u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniem do ich zakładania i wykonania, mogą być: 

  • nieodpowiednia higiena w obrębie jamy ustnej albo jej brak, 
  • bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, 
  • zbyt krótkie uzębienie - w takim wypadku, istnieje za mała powierzchnia celem przyklejenia licówek, która byłaby w stanie zapewnić im właściwe utrzymanie, 
  • brak bocznych zębów - jest to powodem przeciążenia przedniego odcinka zębowych łuków oraz samych licówek, 
  • nieprawidłowości w zgryzie - zagraża to ryzykiem patologicznego, zbytniego obciążenia licówek,
  • wysoki stopień zniszczenia zębów albo obecność w nim rozległego wypełnienia, 
  • występowanie parafunkcji - są to szkodliwe nawyki, jak chociażby obgryzanie paznokci, co może prowadzić bezpośrednio do utraty albo uszkodzenia licówek. 

Licówki

Licówki - rodzaje 

  • licówki akrylowe - to nakładki, które wykonuje się z akrylowej masy. Zwykle stosuje się je tymczasowo, kiedy pacjenci oczekują na wykonanie dobranych licówek przez protetyka z trwalszych, aniżeli akryl materiałów, 
  • licówki kompozytowe - złożone są z różnorodnych surowców, które potrafią się uzupełniać pod względem funkcjonalności. Jeden spośród komponentów odpowiada za elastyczność, twardość i spójność licówek, drugi zaś za wytrzymałość mechaniczną. Plusem tychże licówek, jest ich cena, gdyż są dużo tańsze, aniżeli ceramiczne czy porcelanowe odpowiedniki. Kompozytowe nakładki, wymagają dokonania wymiany po paru latach, 
  • licówki ceramiczne - wykonuje się je ze skaleniowych ceramik (kaolinu, kwarcu oraz krzemionki), jak i barwników. Odznaczają się sporą trwałością i twardością - to rozwiązanie na wiele lat. Ceramiczne nakładki, tak samo jak te porcelanowe, przypominają wyglądem uzębienie naturalne. Wyróżniają się niewielką podatnością na osadzenie się nazębnej płytki, co wpływa korzystnie na dziąsła,
  • licówki porcelanowe - wykonuje się je z porcelanowej masy. Odznaczają się sporą elastycznością, twardością, trwałością, jak i odpornością na przebarwienia oraz osadzanie się nazębnego kamienia. Porcelanowe licówki, są zdecydowanie najcieńsze wśród wszystkich opcji nakładek. 

Jakie zalety mają licówki?

Licówki porcelanowe, nakleja się na naturalne uzębienie. Dzięki nim, uśmiech może uzyskać piękny kolor i połysk. Jest zupełnie naturalny i posiada wszelkie cechy pożądane przez pacjentów. Najważniejszym plusem licówek będzie to, iż podczas ich zastosowania możemy w bardzo krótkim czasie uzyskać najlepsze rezultaty estetyczne i to znacznie niższym kosztem, aniżeli w wypadku przykładowo zębowych implantów. 

Przy pomocy licówek, zmianie ulega wygląd zębów, a nawet i całej szczęki. Na ogół dentyści zalecają, aby założyć licówki minimum na zęby przednie, to znaczy od jedynek do trójek albo czwórek, na każdym spośród łuków. Na reszcie zębów, które podczas uśmiechania się, nie są zbytnio widoczne, stosować można korony albo pośrednie formy między licówkami a koronami. Zakładanie licówek, trwa dosyć krótko, gdyż nie jest związane z ingerowaniem tkanki twarde zębów. Szlifowana jest dla nich wyłącznie cieniutka warstwa szkliwa i cementowane są one na stałe. 

Plus licówek, stanowi ich naturalność - w dotyku przypominają naturalne szkliwo zębów. Nie są zaś podatne na próchnicę, ścieranie oraz mocne przebarwienia. Podczas ich używania, możliwe jest bardzo łatwe odwzorowanie pożądanej, naturalnej faktury oraz odcieni zębów. Pacjenci, u których występują skłonność do reakcji alergicznych, nie muszą się obawiać założenia licówek porcelanowych, gdyż są one obojętne dla naszego organizmu. 

Cena za licówki

Cena za licówki, nie jest możliwa do jednoznacznego i uniwersalnego określenia, ponieważ koszty zależne będą od różnych indywidualnych czynników. Celem dokładnej wyceny licówek, należy umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Zostanie wówczas przeprowadzony przegląd, opracowany będzie plan leczenia i dobrany najlepszy typ licówek. Do każdego z pacjentów, należy podchodzić indywidualnie, dlatego ceny licówek różnić się mogą zależnie od zakresu leczenia i potrzeb. 

Cennik licówek ceramincznych na przykładzie polskich miast

Firma Miasto Cena
CDC Stomatologia Kraków 1800 zł
NOWADENT Katowice od 1800 zł
Studio Stomatologii i Implantologii Kraków od 1850 zł
Eurodent Stomatologia Rzeszów 2000 zł
Demed Stomatologia Warszawa 2100 zł
Top