• 4 maja 2024

Implantologia to nieustannie rozwijająca się nauka, dzięki której można odtworzyć zęby utracone w wyniku nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, uszkodzeń czy urazów. Implanty to nowoczesny i w pełni naturalny sposób w przypadku braku zęba czy zębów. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, gdyż są szansą na odzyskanie ładnego uśmiechu. To mała, tytanowa śruba, którą wszczepia się w kość szczęki, dzięki czemu zastępuje ona korzeń zęba. Na niej mocowana jest korona ceramiczna czy porcelanowa. Co ważne, jej odcień dopasowuje się do koloru uzębienia pacjenta, dzięki czemu implant wygląda naturalnie.

Jakie są rodzaje implantów stomatologicznych?

Dostępnych jest wiele implantów stomatologicznych. Chętnie stosowane są zwłaszcza te tytanowe. Charakteryzują się one wyjątkową trwałością i mogą być używane u większości osób bez jakichkolwiek działań niepożądanych. Ich wadą jest jednak mniej estetyczny wygląd z uwagi na ich srebrnoszary kolor. Czasem dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych, gdzie znajduje się implant. Innym rozwiązaniem są implanty cyrkonowe, czyli ceramiczne. Ich struktura oraz kolor przypominają naturalną tkankę budującą zęby. Są też odporne na działanie czynników zewnętrznych, zmiany temperatury otoczenia i mają wysoką zgodność biologiczną z naturalną tkanką zębów.

Proces wszczepienia implantów

Zabieg wszczepiania implantów przeprowadzany jest przy zastosowaniu nowoczesnych technik stomatologicznych, które minimalizują skutku uboczne, komplikacji i ból po wszczepieniu. Pacjent decydujący się na taką procedurę musi mieć minimum 20-25 lat, gdyż w tym wieku zatrzymuje się rozwój kostny organizmu, a szczęki otrzymują swój ostateczny kształt. Niema natomiast górnej granicy, która nie pozwoliłaby na wszczepienie implantów zębów. Niektórzy pacjenci decydują się na zastąpienie implantami ruchomymi protez zębowych. Implanty prezentują się bowiem bardziej estetycznie i są przy tym wygodniejsze. Po zabiegu wszczepienia implantów pacjent musi przejść przez okres rekonwalescencji. Implant musi zostać przyjęty przez organizm, natomiast tkanki przyzębia muszą zagoić się po operacji. Proces stabilizacji implantów stomatologicznych trwa ok. 6 miesięcy. W tym czasie wykorzystywana jest tak zwana korona tymczasowa, która uzupełnia braki zębowe. Uzupełnienie łuków zębowych jest przeprowadzane, kiedy implant zęba zostaje przyjęty i ustabilizowany w kości, natomiast tkanki są zregenerowane. Korona zębowa umiejscawiana przy pomocy implantu może być tkanką własnego, utraconego zęba albo nową formą stworzoną przez protetyka.

Implanty zębowe

Implanty zębowe - przeciwwskazania

Implanty zębowe może wykonać w przypadku braku pojedynczych zębów, paru zębów, jak i całkowitego bezzębia. Ograniczeniem może być jednak wiek pacjenta. Jeśli chodzi o młode osoby, musu u nich dojść do zakończenia wzrostu kości. Jeśli chodzi o osoby starsze, zabieg może nie być wykonany u osoby z osteoporozą. Do innych przeciwwskazań zalicza się:

  • cukrzyca,
  • palenie papierosów,
  • alkoholizm,
  • choroby nowotworowe,
  • urazy w jamie ustnej,
  • choroby układu krzepnięcia,
  • alergia na stosowane materiały,
  • AIDS,
  • narkomania,
  • ciąża.

Należy pamiętać o tym, że to lekarz dokonuje indywidualnej oceny tego, czy u danego pacjenta można wykonać zabieg implantologiczny, czy nie. Musi z nim wcześniej przeprowadzić dokładny wywiad i zapoznać się z jego ogólnym stanem zdrowia, dopiero potem może on podjąć decyzję.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg wszczepienia implantów zębowych?

Braki w uzębieniu mogą powstać przez wiele różnych przyczyn. Niekiedy odpowiadają z nie nieleczone choroby twardych tkanek zębów jak na przykład próchnica i jej następstwa (choroby miazgi zębów oraz tkanek otaczających korzenie). Mogą one doprowadzić do nieodwracalnych stanów zapalnych, kiedy to jedynym możliwym wyjściem jest usunięcie zęba. Ponadto, braki w uzębieniu mogą wynikać z urazów mechanicznych w obszarze szczęk pacjenta. Brak, chociażby jednego zęba doprowadza do zbytniego obciążenia pozostałych, a więc sprawia, że ich stan pogarsza się. Mogą się one też przemieszczać, a niekiedy prowadzi to również do poważnych kłopotów z działaniem stawów skroniowo-żuchwowych. Braki w uzębieniu mogą powodować nie tylko zmiany w wyglądzie wewnętrznej jamy ustnej, ale też policzków oraz ust. Należy również pamiętać, że ubytki przyczyniają się czasem do poważnych problemów trawiennych. Są one skutkiem niedokładnego rozdrabniania przyjmowanych pokarmów.

Implanty zębów cennik

Cennik implantów zębów znajduje się na stronie kliniki stomatologiczne. Należy pamiętać, że wszelkie podane ceny są jedynie orientacyjne. Na koszt leczenia implantologicznego wpływa metoda wszczepienia, procedura implantu, materiał wykonania korony czy też konieczność wykonania dodatkowych badań oraz zabiegów przed całą procedurą. Cennik implantów zębów zaczyna się od 1600 zł. Wycena wygląda inaczej w przypadku większej ilości ubytków. Wtedy stosuje się tak zwaną protezę mocowaną na implantach. Tą metodą można uzupełnić nawet od 2 do 6 zębów. Implant Straumann to kosz już 3500 zł.

Cennik implantów zębowych Straumann na przykładzie polskich miast

Firma Miasto Cena
CDC Stomatologia Kraków 3500 zł
Artyści Uśmiechu Katowice od 3500 zł
Primadent Lublin od 3500 zł
SP Dent Łódź 4500 zł
Demed Stomatologia Warszawa od 6250zł
Top