• 13 czerwca 2024

Leczenie kanałowe było kiedyś bardzo nieprzyjemne i wiązało się z długim okresem. Wiele osób chcąc uniknąć przechodzenia przez ten długi czas zmagania się z bólem zęba, podejmowali decyzję o jego usunięciu. Nie było to jednak dobrym rozwiązaniem. Warto uratować, jeśli to jest możliwe każdy ząb, gdyż braki w uzębieniu są sporym problemem. Utrudniają rozgryzanie jedzenia, ale także wpływają negatywnie na wygląd człowieka. Jak wygląda cennik leczenia kanałowego i na czym polega cały zabieg?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest to zabieg z zakresu endodocji, a więc tak zwanej stomatologii zachowawczej. Dziedzina ta zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz schorzeń tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe staje się niezbędne, jeśli u pacjenta doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Miazga zęba jest silnie unerwioną i unaczynioną tkanką, która wypełnia komorę zęba, jak i jego kanały. Jeśli dojdzie do zapalenia miazgi, wówczas pojawią się dosyć poważne dolegliwości bólowe. Miazga ze stanami chorobowymi musi zostać w pełni usunięta z komory oraz kanałów. Jeśli uszkodzenia zęba są nieznaczne, wówczas można go odbudować przy użyciu materiałów kompozytowych. W przypadku dużego uszkodzenia zęba niezbędna jest zrobienie odbudowy protetycznej.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

W sytuacji bardzo zaawansowanej próchnicy często leczenie kanałowe okazuje się jedynym możliwym rozwiązaniem. Lekarz po przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu i wykonaniu zdjęć rentgenowskich ustala, czy u danej osoby należy przeprowadzić właśnie leczenie kanałowe. Objawem, który świadczy o poważnym stanie zapalnym miazgi, jest ostry ból, nadwrażliwość na zimno i ciepło, jak i niekiedy bolesność w tkankach w obszarze zęba, ich powiększenie czy ból podczas dotyku.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Stomatolog zaczyna od precyzyjnego usunięcia chorej tkanki z komory zęba oraz kanałów korzeniowych. W zębie zostaje wtedy pusta jama, która jest następie dezynfekowana, aby nie przedostał się do niej bakterie, po czym dobrze wypełniana właściwymi materiałami. Następnie lekarz zabezpiecza koronę zęba, przez jej odbudowę. Aby przeprowadzić leczenie kanałowe, dentysta nie tylko usuwa próchnicę z zęba. Często zdarza się, że musi również pozbyć się zdrowych obszarów tkani, aby uzyskać wystarczający dostęp do kanałów korzeniowych. Komorę oraz kanały muszą zostać dobrze oczyszczone z miazgi i nie może ona znajdować się w zachyłkach komory zęba, gdyż mogłoby to doprowadzić do przebarwień zęba. Niekiedy dentysta musi wcześniej przygotować ząb do zabiegu. Dzieje się tak, jeśli w trzonowcu próchnica jest bardzo rozległa, dlatego niezbędne jest usunięcie znacznej części jego korony. Wtedy najpierw konieczne jest obudowanie jej ścianki dookoła właściwym materiałem, po czym można rozpocząć właściwe leczenie kanałowe. Co ważne, wyleczony ząb działa normalnie, aczkolwiek musi być prawidłowo zabezpieczony. Niezbędna jest więc jego odpowiednia odbudowa. W przypadku kiedy ząb nie może zostać wypełniony kompozytowo, gdyż istnieje ryzyko, że jego ścianka odłamie się, wówczas dentysta zaleca przeprowadzanie odbudowy protetycznej (korony albo wkładu koronowo-korzeniowego. Ząb ze sporym ubytkiem jest znacznie osłabiony, a więc może się złamać nawet po dziąsło. Wtedy z uwagi na możliwe komplikacje niosące ze sobą poważne konsekwencje, niezbędne jest jego usunięcie.

Leczenie kanałowe

Ile trwa leczenie kanałowe?

Czas leczenia zależy od wybranej przez lekarza metody. Leczenie kanałowe może trwać jedną lub dwie wizyty. W przypadku leczenia podczas jednej wizyty dentysta potrzebuje na ten zabieg od 1h do 3h w zależności od danego przypadku. Przed zabiegiem dentysta używa znieczulenia miejscowego, po czym eliminuje żywą tkankę, opracowuje oraz wypełnia kanały mocnym wypełnieniem. Często jest on dodatkowo wzmacniane koroną protetyczną czy włóknem szklanym. Niestety czasem zdarza się, że wykonanie zabiegu podczas jednej wizyty jest niemożliwe. Wtedy w jednym dniu stomatolog udrażnia kanały i je opracowuje, a także umieszcza w zębie specjalny materiał. Podczas drugiej wizyty zajmuje się on dokładnym wypełnieniem, a także odbudowuje ząb. Odstęp pomiędzy zabiegami wynosi przeważnie od 7 do 14 dni.

Czy leczenie kanałowe boli?

Miazga jest silnie unerwiona, przez co pacjenci zmagający się z jej zapaleniem skarżą się na bardzo mocny ból. Chcąc zadbać o komfort pacjenta podczas przeprowadzanego zabiegu, stomatolog korzysta ze znieczulenia miejscowego. Wykorzystywana jest także komputerowa metoda podania znieczulenia. Specjalne urządzenie ze wbudowanym mikroprocesorem powoli wprowadza substancję znieczulającą, dzięki czemu iniekcja jest bardziej komfortowa.


Chcesz zadbać o swoje zęby? Sprawdź CDC Stomatologia >> Leczenie kanałowe


Leczenie kanałowe cennik

Koszt leczenia kanałowego zależy od paru czynników. Dokładny cennik leczenia kanałowego można znaleźć na stronie kliniki. Na koszt wpływa przede wszystkim stopień zaawansowania choroby oraz liczba zmienionych chorobowo kanałów. Ponadto, istotna jest wybrana metoda leczenie i doświadczenie samego specjalisty. Endodoncja wtórna to koszt zaczynający się od 700 zł, endodoncja pierwotna oscyluje w kwocie od 650 zł. Jeśli chodzi o mikrotomografie endonontyczną, jej cena wynosi 90 zł.

Cennik leczenia kanałowego na przykładzie polskich miast

Firma Miasto Cena
CDC Stomatologia Kraków od 650 zł
Eurodent Stomatologia Rzeszów 900 zł
Ober Clinic Medycyna Specjalistyczna Warszawa od 900 zł
STOMO CLINIC Wrocław od 900 zł
Stadmedica Centrum Medyczne Bydgoszcz od 1000 zł
Top