• 22 maja 2024

Zatoki przynosowe to jamy powietrzne w kościach czaszki, które łączą się z jamą nosową. W celu jak najdokładniejszego zdiagnozowania stanu zatok przynosowych stosuje się tomografię komputerową.

Przygotowanie do tomografii komputerowej

Błony śluzowe tych jam są wrażliwe na działanie drobnoustrojów wirusowych i często dotyka je stan zapalny na tle przeziębień i chorób zakaźnych. Aby dokładnie zdiagnozować ich stan, wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej (CT). Cena za tomografię komputerową zatok waha się od 250 do 300 złotych. Cena wzrasta o 50-150 złotych, kiedy konieczne jest podanie kontrastu.

Tomografia komputerowa to szczegółowe badanie wykorzystujące fale rentgenowskie. Przy jednym obrocie systemu skanującego tomograf wykonuje kilka plastrów na raz, co skraca czas zabiegu i zapewnia maksymalną czytelność otrzymywanych informacji. Na podstawie wyników zabiegu lekarz otrzymuje wysokiej jakości obrazy, które pozwalają na szczegółowe zbadanie stanu wszystkich struktur anatomicznych zatok. W porównaniu z MRI CT jest bardziej odpowiednie do badania zatok przynosowych, ponieważ opiera się na promieniowaniu rentgenowskim. Dokładniej wizualizuje kości i narządy wewnętrzne, w tym zatoki, w porównaniu do rezonansu magnetycznego, który jest bardziej odpowiedni do badania tkanek miękkich.

Wskazania i przeciwwskazania do tomografii zatok

Głównym celem tomografii komputerowej jest diagnostyka stanów zapalnych błon śluzowych w nawracających zapaleniach zatok, zwłaszcza w powstawaniu ropy. Badanie jest przepisywane, gdy leczenie jest nieskuteczne. Tomografia jest też niezbędna, jeśli chodzi o:

 • Urazy przegrody nosowej i urazy twarzoczaszki.
 • Silne bóle głowy i zębów na tle wydzieliny i zatkanego nosa.
 • Podejrzenie obecności nowotworów w zatokach.
 • Wydzielanie ropy z jamy nosowej.
 • Przewlekły nieżyt nosa.
 • Częste krwawienie.
 • Trudności w oddychaniu.
 • Dostanie się ciała obcego do jamy nosowej.

Istnieją też przeciwwskazania do jakiejkolwiek tomografii komputerowej:

 • Wiek do 5 lat.
 • Ciąża.
 • Uczulenie na jod (przeciwwskazane tylko w przypadku stosowania środków kontrastowych zawierających jod).
 • Choroba Parkinsona i inne choroby, w których mogą wystąpić mimowolne ruchy ciała.
 • Cukrzyca, choroby serca, niewydolność nerek i wątroby (przeciwwskazane tylko przy stosowaniu kontrastu).
 • Nadczynność tarczycy (przeciwwskazane tylko przy stosowaniu kontrastu).

Celowość tomografii komputerowej określa lekarz na podstawie badania anamnezy pacjenta.

Tomografia komputerowa zatok przynosowych

Co pokaże tomografia zatok?

Tomografia komputerowa pozwala dokładnie zbadać tkankę błony śluzowej zatok przynosowych. Na podstawie zdjęć lekarz może ocenić stan błony śluzowej, przewodów łzowych. Zdiagnozować zapalenie wewnątrz zatok, uszkodzenie kości nosa. Ustalić, czy zachowana jest symetria boków nosa i zatok, skrzywienie przegrody. Wykryć wady wrodzone, ropnie przegrody nosowej. Ocenić stan zespolenia zatok przynosowych czy stwierdzić obecność krwi, ropy, wysięku w zatokach, nowotworów, pogrubienia struktur, ciał obcych w zatokach.

Jak wykonuje się tomografię komputerową zatok przynosowych?

Przed zabiegiem pacjent proszony jest o zdjęcie z siebie wszystkich metalowych przedmiotów. Pomimo tego, że tomografia komputerowa nie jest magnesem (w przypadku rezonansu magnetycznego wszelkie metalowe przedmioty są surowo zabronione), metal może nadal pojawiać się na obrazach i powodować błędy w opisie.

Pacjent kładzie się na ruchomej kanapie, która jest umieszczona wewnątrz tomografu lub siedzi, lub stoi przed urządzeniem, w zależności od konstrukcji sprzętu. Badanie trwa około 10 minut. Przez cały ten czas musisz leżeć / siedzieć / stać nieruchomo. W przypadku tomografii kontrastowej badanie składa się z dwóch części. Najpierw wykonuje się standardowe zdjęcia, następnie pacjentowi wstrzykuje się środek kontrastowy. Środek kontrastowy służy do zwiększenia szczegółowości obrazu. Bardziej dokładne zdjęcia są zwykle potrzebne w przypadku ciężkiego zapalenia zatok i podejrzenia guza. Tomografia komputerowa jest całkowicie bezbolesna, jedynym dyskomfortem, są charakterystyczne dźwięki urządzenia. Można je wyeliminować za pomocą słuchawek.

Przygotowanie do tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa zatok nie wymaga żadnego przygotowania, jeśli nie jest planowany kontrast. Przed zabiegiem z kontrastem określa się poziom kreatyniny we krwi. Jeśli wskaźniki są zawyżone, oznacza to problemy z nerkami. Jest to przeciwwskazaniem do przeprowadzenia całej procedury. Większość klinik używa sprzętu, który prowadzi do 128 plastrów. Im więcej plasterków, tym dokładniejsza diagnoza. 128 to bardzo wysoki wskaźnik, który wskazuje na szybkość zabiegu (skanowanie 50 cm odbywa się w 5 sekund) i dokładność jego wyników. Sam sprzęt umożliwia badanie pacjentów o wadze do 220 kg. Skanery CT mają kilka automatycznych trybów, które są ustawiane w zależności od celów i przedmiotu badania i umożliwiają skanowanie przy minimalnym narażeniu pacjenta na promieniowanie bez utraty jakości obrazu. W niektórych ośrodkach tomografię komputerową można wykonać nawet w nocy.

Cennik tomografia 3D zatok na przykładzie polskich miast

Firma Miasto Cena
CDC Stomatologia Kraków 200 zł
MixDental Łódź 250 zł
Centrum Medyczne Medix Wrocław od 250 zł
Krajmed Centrum Medyczne Warszawa od 280 zł
CDT MEDICUS Lubin od 320 zł
Top