• 4 maja 2024

Tomografia komputerowa ucha to rentgenowska metoda diagnostyczna mająca na celu uzyskanie jednoczesnego obrazu tkanek miękkich i kostnych danego obszaru. Tomografia komputerowa ucha pokazuje struktury odcinków ucha, kanały nerwu twarzowego, dolną część opuszki żyły szyjnej, tętnicę szyjną itp. Ta metoda jest skuteczna, jeśli konieczne jest określenie charakteru ubytku słuchu. Wykonanie tomografii komputerowej ucha po urazie ujawnia płaszczyznę złamania oraz obecność przemieszczeń kości skroniowych. Dzięki temu badaniu możliwe jest stwierdzenie obecności procesów zapalnych, a także nowotworów ucha.

Wskazania do zabiegu

Tomografia komputerowa ucha jest przepisywana, jeśli występują następujące objawy:

  • Ostrość słuchu pacjenta gwałtownie spadła. Objawy mogą wystąpić bez wyraźnego powodu lub po zapaleniu nosogardzieli, lub zapaleniu ucha środkowego.
  • Wypływ ropnego lub surowiczego płynu z ucha.
  • Odczucia bólu o różnym nasileniu.
  • Pacjent skarży się na częste zawroty głowy, brak koordynacji podczas chodzenia. Wszystko to mówi o nieprawidłowym działaniu aparatu przedsionkowego.
  • Podejrzenie nowotworów w uchu i okolicznych tkankach.
  • Podejrzenie złamania kości skroniowej.

Ponadto tomografia jest zalecana jako środek kontrolny. Są to zaplanowane procedury oceny dotychczasowego leczenia, a także przygotowania przed operacją w związku z nowotworami.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazania do CT ucha wewnętrznego wynikają ze specyfiki samego zabiegu. Jest to:

  • Narażenie na promieniowanie gamma.
  • Konieczność użycia środka kontrastowego.
  • Podczas zabiegu pacjent musi pozostawać w bezruchu.

Na tej podstawie nie wykonuje się CT, jeśli dana osoba jest pod wpływem alkoholu, narkotyków lub jest nieprzytomna. Podczas badania pacjent może wykonywać mimowolne ruchy, które zniekształcą otrzymane informacje. Różne implanty i rozruszniki serca są wrażliwe na promieniowanie gamma, więc mogą również zakłócać zabieg. Jeśli mówimy o środku kontrastowym, to istnieją pewne ograniczenia. Faktem jest, że w składzie kontrastu znajdują się jod i bar, które są naturalnie wydalane z organizmu w ciągu kilku dni po tomografii komputerowej. Jeśli pacjent ma ostre lub przewlekłe choroby w zakresie pracy nerek, nie stosuje się środka kontrastowego.

Tomografia komputerowa

Przygotowanie do tomografii ucha

Tomografia komputerowa wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. Wskazane jest przybycie 30 minut przed rozpoczęciem badania. Głównym wymaganiem jest brak metalowych przedmiotów na ciele i odzieży. Należy zatem zdjąć:

  • Bransoletki, łańcuszki i inna biżuteria.
  • Sztuczne szczęki (jeśli zawierają elementy metalowe).
  • Aparaty słuchowe.

Większość ekspertów zgadza się, że tomografię komputerową ucha można wykonać u dziecka dopiero w wieku 14 lat. Do tego wieku można również korzystać z tomografii komputerowej, ale tylko w przypadku pilnej potrzeby medycznej. Tomografia komputerowa jest niewskazana u kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Podczas badania pacjent otrzymuje określoną dawkę promieniowania, co może niekorzystnie wpłynąć na kształtowanie się płodu.

Tomografia ucha: co pokazuje to badanie?

Tomografia komputerowa ucha pozwala na ocenę stanu nerwu twarzowego. Pokazuje wyraźny obraz budowy ucha środkowego. Określa rodzaj ubytku słuchu u pacjenta (wrodzony lub nabyty). Wizualizuje różne nowotwory (nerwiaki, naczyniaki, ropnie itp.), a także pozwala zidentyfikować i określić procesy zakaźne i zapalne. Jeśli doszło do urazu, to za pomocą tomografii określa się przemieszczenie kości i ogólny stan tkanek twardych.

Jak przebiega badanie?

Niezależnie od tego, co dokładnie jest badane, tomografia komputerowa jest wykonywana w następujący sposób:

  • Pacjent stoi w specjalnej strefie skanowania (tomograf).
  • Szczęka, podbródek i głowa są mocowane statycznie za pomocą zacisków. Ma to na celu zapobieżenie mimowolnym ruchom pacjenta.
  • Następnie rozpoczyna się sama procedura. Pierścień tomografu obraca się wokół głowy pacjenta (pracy urządzenia mogą towarzyszyć charakterystyczne dźwięki).
  • Obraz jest natychmiast przesyłany na monitor. Specjalista może natychmiast ocenić obecność lub brak patologii na obrazach.

Cała procedura trwa 1-2 minuty, a sam skan trwa około 15-20 sekund.

Cechy tomografii z kontrastem i cena

Niektóre przypadki wymagają użycia środka kontrastowego składającego się z soli baru lub jodu. Sam roztwór wstrzykuje się dożylnie tuż przed samym zabiegiem. Przed tomografią komputerową z użyciem środka kontrastowego należy przestrzegać następujących wymagań:

  • Ograniczenie w jedzeniu i wodzie na 4 godziny przed badaniem.
  • Dieta na trzy dni przed zabiegiem. Konieczne jest wykluczenie wszelkich potraw mącznych, tłustych, pikantnych i wędzonych.
  • W dniu badania wskazane jest powstrzymanie się od palenia.
  • Jeśli jesteś uczulony na jod, musisz wcześniej poinformować o tym lekarza.

Po spożyciu kontrast nadaje naczyniu jaśniejszy odcień, dzięki czemu są lepiej widoczne na zdjęciach. Ta metoda jest najczęściej przepisywana w badaniu krążenia krwi w żyłach i tętnicach, a także w złożonej diagnostyce nowotworów. Cena tomografii komputerowej ucha zależy od zakresu badania. Jednak w większości przypadków musimy się liczyć z wydatkiem nawet do 300 złotych.

Cennik tomografia 3D ucha na przykładzie polskich miast

Firma Miasto Cena
CDC Stomatologia Kraków 100 zł
Esdent Poznań 150 zł
Wizjamed Łódź 150 zł
Klinika Stomatologiczna DENmed Toruń 150 zł
BJB Stomatologia Estetyczna Kraków 200 zł
Top