• 8 października 2024

Ortodonta jest lekarzem, który dzięki swojej wiedzy, postawie i zaangażowaniu stara się ochronić społeczeństwo przed schorzeniem, a jeżeli już dojdzie do jego wystąpienia - szybko oraz fachowo wyleczyć. 

Ortodonta jest lekarzem stomatologiem, który specjalizuje się w: 

  • leczeniu nieprawidłowości oraz zaburzeń związanych z zębami, szczęką oraz twarzą,
  • zapobieganiu nieprawidłowościom w obrębie narządu żucia,
  • poznawaniu warunków, które sprzyjać mogą właściwemu rozwojowi i wzrostowi, ale też czynników, które będą je zaburzać,
  • badaniu przebiegi rozwoju oraz wzrostu narządu żucia. 

Prostowanie zębów i nie tylko 

Warto podkreślić, iż to z czym najczęściej kojarzy się ortodontę, czyli prostowaniem rosnących nieprawidłowo zębów, jest wyłącznie niewielkim wycinkiem kwestii, które są w jego polu zainteresowań. Bez ustalenia tego, jak winna wyglądać norma, ani nie badając także przyczyny powstania wady, nie byłoby możliwe jej skuteczne wyleczenie. Przykładowo, pacjent posiada silnie wychylone siekacze. Dostaje aparat, który te siekacze ma cofnąć do właściwego ułożenia. Niemniej jednak, za każdym razem zaprzestanie noszenia owego aparatu, przyczynia się do powrotu wady. Z jakiego powodu? Dlatego, iż nie zostały ustalone przyczyny jej powstania i nie zostały podjęte próby jej usuwania. W tej sytuacji, było to z dużym prawdopodobieństwem oddychanie poprzez usta, które były ciągle otwarte, a to zaś mogło stanowić rezultat laryngologicznych schorzeń. 

Należy zatem zacząć od samego początku: 

  • leczenie o charakterze laryngologicznym, 
  • likwidacja nawyku oddychania poprzez usta,
  • wzmocnienie mięśni warg za pomocą ćwiczeń,
  • korygowanie wady zgryzu za pomocą właściwego aparatu. 

Leczenie różnych wad zgryzu

Jakie mogą być powody, dla których powinno się leczyć wady zgryzu?

  • profilaktyka schorzeń przyzębia - nieodpowiednie ustawienie zębów, to niewłaściwie przenoszenie siły na przyzębie, co prowadzi do patologicznych zmian oraz przeciążeń,
  • przeciwpróchnicowa profilaktyka - niewłaściwie ustawione oraz stłoczone zęby, nie pozwalają na dokładne ich wyczyszczenie, a zatem dają podstawę do powstawania ubytków w trudno dostępnych miejscach, 
  • poprawa czynności odgryzania i żucia - wybrane z wad zgryzu, mogą uniemożliwić odgryzanie, jak i ograniczać ruchy żuchwą podczas żucia, 
  • poprawienie fonacji - sporo wad zgryzu, wiąże się bezpośrednio z zaburzeniami w wymowie, 
  • jako postępowanie ułatwiające i poprzedzające protetyczne leczenie,
  • profilaktyka chorób stawu żuchwowo-skroniowego. 

Nadal jeszcze bardzo rzadko, zgłaszają się pacjenci do leczenia o charakterze przedprotetyczno-ortodontycznym. To sytuacje, kiedy pacjenci z brakami w uzębieniu, udają się do lekarza stomatologa celem zrobienia protetycznych uzupełnień, ale mają również wady zgryzu, które nie pozwalają na wykonanie właściwych pod względem estetycznym i funkcjonalnym protez. Wtedy leczenie protetyczne, winno zostać poprzedzone przez ustawienie uzębienia u ortodonty. Może ono opierać się na odtworzeniu przestrzeni po utraconych zębach, pionizowaniu pochylonych do luk po straconych zębach sąsiednich zębów, albo wyrównywaniu płaszczyzny zwarcia.

Zdarzyć się może i tak, iż brak jednego albo dwóch zębów, nie będzie wymagało wykonania protetycznych uzupełnień, niemniej zamknięcia ortodontycznego luki, dzięki przesunięciu stłoczonych zębów w inne miejsca. 

Aparat ortodontyczny na zębach

Przyczyny wad zgryzu

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu, to: 

  • nazbyt duże otwory w smoczku,
  • nieodpowiednie układanie w czasie karmienia - uciskanie butelki albo brodawki piersiowej na żuchwę,
  • nieodpowiednie układania dziecka w łóżeczku - zbyt wysoko albo zbyt nisko, ciągle w tej samej pozycji, 
  • brak odpowiedniego obciążenia narządu żucia poprzez podawanie papkowatych, miękkich pokarmów,
  • utrzymywanie przez matkę ponad rok odruchu ssania poprzez karmienie butelką albo piersią, podawanie dziecku pustego smoczka, jak również wówczas, kiedy dziecko ssie język, policzek, wargę czy palec, 
  • oddychanie poprzez usta. To jeden z częściej spotykanych powodów wad zgryzu. Oddychanie patologiczne poprzez usta, które trwa dłużej aniżeli rok, prowadzi do upośledzenia rozwoju narządu krążenia, klatki piersiowej, żucia oraz oddychania, jak i twarzowej części czaszki. Wszelakie laryngologiczne przeszkody, które utrudniają dziecku oddychanie poprzez nos, winny zostać usunięte. Dziecko powinno zostać nauczone oddychania nosem przy zamkniętych ustach.

Ortodoncja ceny 

Cennik leczenia u ortodonty, zależeć będzie od wybranego aparatu albo typu zabiegu. Najtańszym z wstępnych rozwiązań, jest konsultacja, za którą zwykle przyjdzie nam zapłacić około 100 złotych. Pierwsza wizyta stanowi podstawę do oceny stanu uzębienia pacjenta oraz propozycji planu leczenia. 

Ceny za aparaty ortodontyczne, zależeć będą w dużej mierze od preferencji indywidualnych pacjenta. Stomatolog, zaoferować może niewidoczny w ogóle ortodontyczny aparat, aparat przezroczysty, czy też aparat wraz z estetycznymi zamkami. Wybór co do technologii, jest niezwykle szeroki i na pewno będzie mieć wpływ na cenę ostateczną. 

Cennik aparatu stałego (1 łuk) na przykładzie polskich miast

Firma Miasto Cena
CDC Stomatologia Kraków 1700 zł
DENTAL cover Wrocław 1800 zł
DENTRUM Katowice 2000 zł
Stomatologia Stencel Chrorzów 2000 zł
Eurodent Stomatologia Rzeszów 2300 zł
Top