• 22 maja 2024

Tomografia komputerowa odnosi się do zaawansowanych metod badania chorób i procesów patologicznych. Za odkrycie tej metody i rozwój technologii skanowania wynalazcy Allan Cormack i Godfrey Hounsfield otrzymali w 1979 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, a tomografia pomogła znacznie zwiększyć wykrywalność niebezpiecznych chorób.

Co to jest tomografia komputerowa głowy?

W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich i ultradźwięków, tomografia komputerowa głowy obejmuje serię obrazów warstwowych o wysokiej rozdzielczości (skanów). Pierścień tomografu (gantry), po którym porusza się stół terapeutyczny, jest wyposażony w rzędy czułych czujników, które w ciągu kilku sekund poruszają się po spiralnej trajektorii i rejestrują odpowiedź narządów i tkanek w różnych płaszczyznach. Wynik jest obrazem wolumetrycznym, a nie planarnym z możliwością zbudowania modelu 3D zeskanowanego obszaru ciała (rekonstrukcja).

Tomografia opiera się na zasadzie, że narządy i tkanki o różnej gęstości pochłaniają promieniowanie rentgenowskie w różny sposób. Lekarz może badać tkanki o dowolnej morfologii: struktury kostno-chrzęstne, tkanki miękkie, naczynia krwionośne. Tomografia komputerowa z kontrastem ujawnia nawet bardzo małe nowotwory - różnią się one od zdrowych tkanek, bo inaczej absorbują środek kontrastowy, a grubość jednego skanu przekrojowego wynosi zaledwie 1 mm.

Kiedy zalecane jest badanie głowy?

Na to badanie może skierować pacjenta neurolog, traumatolog, chirurg, onkolog i lekarz rodzinny. Jednak tomografię komputerową głowy można wykonać bez skierowania od lekarza. Jeśli niepokoją cię bóle głowy, zawroty głowy, omdleniami o niejasnej etiologii po urazach, zwłaszcza odniesionych podczas wypadku. To wskazana jest tomografia komputerowa głowy. Cena zabiegu waha się od 150 do 500 złotych. Każdorazowo tomografie należy wykonać w następujących przypadkach.

Po udarze lub z podejrzeniem ostrego udaru mózgowo-naczyniowego. W przypadku udaru krwotocznego ważne jest, aby wykluczyć krwotok mózgowy, diagnozę przeprowadza się natychmiast. Konsekwencje udaru niedokrwiennego najlepiej ocenić po 4-5 godzinach, ponieważ objawy tego typu udaru wizualizowane są z opóźnieniem.

Z podejrzeniem guzów i przerzutów do mózgu. Nowotwory mogą uciskać zakończenia nerwowe i naczynia krwionośne, ich ucisk może powodować przewlekły ból oraz zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i widzenia.

Przed operacjami i interwencjami chirurgicznymi. Tomografia głowy jest zalecana przed usunięciem guzów i torbieli, chirurgią rekonstrukcyjną urazów i złamań kości czaszki, usunięciem przepuklin i torbieli kręgosłupa szyjnego, niektórymi rodzajami operacji na kościach twarzowych czaszki (przed septoplastyką, plastyką nosa , osteotomia).

Po operacji i chemioterapii. Do monitorowania wyników leczenia wymagana jest kontrolna tomografia głowy.

Jeśli podejrzewasz choroby naczyniowe, wady rozwojowe, zakrzepicę mózgu. Zablokowanie tętnic może powodować niedokrwienie, zmiany zanikowe i zły stan zdrowia.

Obce obiekty. Tomografia komputerowa głowy pokaże ciała obce w skanowanym obszarze oraz zmiany urazowe. Badanie można wykonać u pacjentów z wewnętrznymi konstrukcjami metalowymi, implantami.

Z częstym zapaleniem ucha środkowego. Lekarz laryngolog może przepisać badanie kości skroniowej, zatok przynosowych.

Przed zabiegami estetycznymi (rhinoplastyka, septoplastyka, chirurgia Olivari).

W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów ślinowych. Tomografia komputerowa jest zalecana jako część badania na kamienie ślinowe (kamica ślinowa).

tomografia głowy

Tomografia głowy bez kontrastu

Tomografia komputerowa głowy bez kontrastu zalecana jest po urazach, uderzeniach w głowę i wypadku. Pokaże zmiany pourazowe i deformacje, krwawienie, krwiaki. Badanie zleca się w przypadku wyraźnych objawów ostrego udaru mózgowo-naczyniowego.

Tomografia twarzy czaszki i nosa jest zalecana przez laryngologów, jeśli pacjent zmaga się z zapaleniem zatok czołowych, zapaleniem zatok, zapaleniem sitowia, zapaleniem wyrostka sutkowatego, a także po złamaniach nosa. Tomografia komputerowa umożliwia badanie w wysokiej rozdzielczości zatok przynosowych, jamy bębenkowej i kosteczek słuchowych. Przed wykonaniem takich operacji jak septoplastyka (korekta skrzywionej przegrody nosowej z trudnościami w oddychaniu), a także plastyka nosa lub rhinoseptoplastyka, tomografia jest „złotym standardem” w ocenie struktur kostno-chrzęstnych i anatomii nosa.

Tomografia górnego (szyjnego) kręgosłupa jest przepisywane w celu wykluczenia patologicznego wzrostu tkanki kostnej - osteofitów, ponieważ zastosowanie chirurgii neurochirurgicznej i jej wynik zależą od ich obecności lub braku. Krótko mówiąc, tomografia komputerowa bez kontrastu jest najlepsza do badania kości czaszki, a także jest przepisywana po udarach.

Tomografia głowy z kontrastem

Zaletą kontrastowania jest dokładniejsza ocena tkanek miękkich i łożyska naczyniowego. Guzy mózgu są znacznie lepiej widoczne z kontrastem niż bez niego. W strefach lokalizacji nowotworów złośliwych krążenie krwi jest bardziej lub, przeciwnie, mniej intensywne, co wpływa na dystrybucję i akumulację środka kontrastowego, czyli „zabarwienie” guzów na skanach CT. Nowotwory złośliwe mózgu i kości czaszki wykryte w tomografii komputerowej to: gwiaździaki, glejaki, kostniaki. Najczęstszymi łagodnymi nowotworami w CT z kontrastem są naczyniaki krwionośne i torbiele. Innymi słowy, przy badaniu tkanek miękkich, naczyń krwionośnych, a także przy podejrzeniach chorób onkologicznych wskazana jest tomografia z kontrastem.

Cennik tomografia 3D głowy na przykładzie polskich miast

Firma Miasto Cena
CDC Stomatologia Kraków 220 zł
Klinika Stomatologiczna DENmed Toruń Toruń 300 zł
Kraina Zdrowego Uśmiechu Olsztyn od 300 zł
Centrum Medicover Warszawa od 449 zł
IMPLADENT MDC Gdańsk 450 zł
Top